Polszczyzna kresowa we Wrocławiu
Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna zaprasza na wykład prof. Jana Miodka pt. „Polszczyzna kresowa we Wrocławiu”
8 stycznia (czwartek) 2015 roku o godz. 16.00
Fot. M. Baranowski/AKPA
Prof. Jan Miodek, którego już raz mieliśmy zaszczyt gościć w naszym gronie, w latach młodości marzył o… zawodzie dziennikarza. Życie, jak zwykle, potoczyło się jednak nieco inaczej.
W 1963 rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie pracy magisterskiej, zaproponowano mu staż asystencki w katedrze języka polskiego. Od 1968 obecny jest na łamach wrocławskiego dziennika Słowo Polskie, gdzie prowadzi rubrykę „Rzecz o języku”, natomiast w Telewizji Polskiej (lata 1987-2007) program „Ojczyzna polszczyzna”.
W 1983 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego i stanowisko docenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1989 jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. W 1991 senat uczelni przyznał mu stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1995 w Pałacu Prezydenckim odebrał tytuł profesora zwyczajnego. W 2005 roku prof. Jan Miodek został doktorem honoris causa Pedagogicznego Uniwersytetu Wileńskiego.
Pośród wielu znaczących prac naukowych warto w tym miejscu przypomnieć też choć kilka dotychczasowych publikacji:
Kultura języka w teorii i praktyce, Wrocław 1983,
Odpowiednie dać rzeczy słowo. Szkice o współczesnej polszczyźnie, Warszawa 1993,
Nie taki język straszny. O polszczyźnie do uczniów, Gdańsk 1996,
Słownik ojczyzny polszczyzny, Wrocław 2002,
Słownik polsko@polski z Miodkiem. Rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim z telewidzami z kraju i ze świata, Wrocław 2010.
Więcej informacji na stronie wrocławskiego Instytutu Filologii Polskiej – http://www.ifp.uni.wroc.pl/pracownik/jan-miodek
© Fot. T. Czerniewski
Po prelekcji pytania i „sprawy różne” Towarzystwa.
W końcowej części naszego spotkania p. Władysław Czapski przedstawił informacje na temat działalności „Koła Wychowanków Szkół Polskich w Isfahanie i Libanie”
W wyniku ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR w 1942 roku w obozach dla wojskowych i ich rodzin utworzonych w Iranie (dawnej Persji) znalazło się ponad 120 tys. Polaków. Wśród 43 tys. cywilów było 18 tys. dzieci. Początkowo w 1942 roku do Isfahanu trafiło 250 osób, jednak Polaków przybywało i tamtejszy ośrodek zwiększył liczbę mieszkańców do 2600, głównie dzieci, sierot i półsierot.
Więcej na stronach www: „Dzieci Isfahanu po 70 latach ponownie w Iranie – http://dzieje.pl/aktualnosci/dzieci-isfahanu-po-70-latach-ponownie-w-iranie oraz „70. rocznica przyjęcia ponad 116 tys. polskich uchodźców przez Iran” – http://www.udskior.gov.pl/70,rocznica,przyjecia,ponad,116,tys,polskich,uchodzcow,przez,Iran,275.html i „Zlot Koła Wychowanków Szkół Polskich w Isfahanie i Libanie”, tamże film pt.”Dzieci Isfahanu” reż. M Stremecki – http://www.udskior.gov.pl/Zlot,Kola,Wychowankow,Szkol,Polskich,w,Isfahanie,i,Libanie,462.html
Przypominamy też wszystkim członkom TPGiW, że nasze coroczne „Spotkanie Opłatkowe” jest zaplanowane na 9 stycznia (piątek) 2015 roku o godz. 15 w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Kamiennej 86.